Tendencja do bardziej lub mniej nasilonych zmian trądzikowych zachodzi przy udziale kilku czynników:
- łojotoku,
- nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych,
- zasiedleniu przewodów gruczołów łojowych przez dużą liczbę bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes.
Dodatkowo, osoby cierpiące z powodu trądziku, mają osobniczą skłonność do zwiększonej koncentacji hormonów androgenowych w obrębie skóry, gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Ta lokalna obecność dihydrotestosteronu powoduje zwiększoną produkcję łoju oraz rozszerzenie ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Dodatkowo, produkowany łój ma zmieniony skład. Charakteryzuje się zmniejszonym stężeniem kwasu linolowego, który zapewnia prawidłową keratynizację komórek naskórka. Konsekwencją tego jest nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych.
W tym mechanizmie powstają pierwotne zmiany trądzikowe, czyli zaskórniki i grudki. Te mają charakter niezapalny. W porę podjęta właściwa pielęgnacja może ograniczyć trądzik do postaci grudkowo-krostkowej i wyeliminować zmiany poprzez redukcję łojotoku i pracę nad prawidłową keratynizacją naskórka.
Jednak na drodze sprzyjających warunków, w zamkniętych ujściach gruczołów łojowych, rozwijają się bakterie beztlenowe PPa. Tu dochodzi do bardziej lub mniej nasilonych stanów zapalnych. Im większy udział układu immunologicznego w procesie zapalnym, tym cięższa postać trądziku i przykre powikłania w postaci przerosłych lub zanikowych blizn czy przebarwień pozapalnych.
Piszemy o tym, by pokazać Wam, że trądzik to problem więcej niż jednej dysfunkcji skóry. Wiemy o tym i dlatego każdy program pielęgnacyjny skóry z trądzikiem planujemy długofalowo, a przede wszystkim wielokierunkowo.
Podejmujemy terapię skóry dotkniętej trądzikiem, jak również redukujemy zmiany, które trądzik na niej pozostawił.