Łojotok jest zaburzeniem czynnościowym w obrębie gruczołów łojowych. Wynika z ich zwiększonej aktywności wydzielniczej. Zwykle jest ograniczony do strefy T (czoła, nosa, okolicy ust oraz brody), ale bywa także rozszerzony na całej twarzy.
Osoby borykające się z łojotokiem określają najczęściej swoją skórę jako tłustą i skarżą się na świecenie twarzy oraz rozszerzone ujścia mieszków włosowych, tzn. “pory”. Skóra, która nadmiernie się świeci przybiera nieświeży i nieestetyczny wygląd. Większość osób zmagających się z łojotokiem w pierwszej kolejności chce zamaskować ten problem. Decydują się na preparaty odtłuszczające i matujące. Każdorazowe silne odtłuszczenie skóry powoduje reakcję ze strony gruczołów łojowych i ponowne wydzielenie łoju. Taka pielęgnacja nie redukuje problemu, a zwykle nakłada drugi: odtłuszczanie i matowienie skóry powodują powierzchowne przesuszenie warstwy rogowej naskórka. Wówczas dochodzi do rogowacenie ujść gruczołów łojowych i tworzą się pojedyncze lub liczne zaskórniki. Skóra łojotokowa staje się również zanieczyszczona. Przy pojawieniu się dodatkowych czynników, na podłożu łojotoku może zacząć dochodzić do zmian trądzikowych.
W Clinity zapewnimy Wam terapeutyczny kierunek pielęgnacji skóry łojotokowej oraz zaproponujemy odpowiednie procedury domowe.