
Proponowane zabiegi:
Lipoliza jest procesem, w którym trójglicerydy obecne w tkance tłuszczowej rozkładane są do kwasów tłuszczowych i glicerolu. Kwasy tłuszczowe są estryfikowane bądź utleniane stając się źródłem energii dla tkanek, do których zostaną przetransportowane. Gliceryna natomiast zostaje przetransportowana do wątroby i tam jest metabolizowana m.in. do glukozy. Zbędne produkty tych przemian są wydalane z organizmu.
Powyższy opis jest oczywiście bardzo uproszczony i sprowadzony do charakterystycznego dla lipolizy schematu. Opisujemy go, ponieważ lipoliza iniekcyjna naśladując ten proces, wymusza rozkład trójglicerydów poprzez podanie do tkanki tłuszczowej fosfatydylocholiny w połączeniu z deoksycholanem i L-karnityną lub krzemionką organiczną. W wyniku iniekcji dochodzi do wywołania stanu zapalnego, a dalej obrzęku komórek tłuszczowych prowadzącego do pękania i uwalniania trójglicerydów, czyli porządanego substratu. W tym miejscu rozpoczyna się proces lipolizy i do pełnego zakończenia, a więc wydalenia z organizmu produktów ubocznych, potrzebuje kilku tygodni.
Efekt redukcji tkanki tłuszczowej prowadzi do modelowania, w zależności od miejsca problemu – twarzy albo sylwetki.
Trzeba podkreślić, że lipoliza iniekcyjna nie jest procedurą jednorazową. Dla uzyskania efektów potrzebna jest seria minimum 3-4 zabiegów, a typowe dla nadmiaru tłuszczu i jednocześnie podatne na proponowane rozwiązanie lokalizacje, to: podwójny podbródek, zbyt szerokie uda, biodra, kolana, byczy kark, fałdy tłuszczu na brzuchu, plecach, ginekomastia męska, miejscowe otłuszczenia.
Zabieg nie jest skuteczny w przypadku problemu dużej otyłości.
U niektórych osób w przebiegu otyłości, w wyniku skłonności genetycznej, dochodzi do nagromadzenia tkanki tłuszczowej w charakterystycznych okolicach,np. na podbródku, przy dołach pachowych, w formie wałeczków nad kolanami, na wewnętrznej stronie ud, wokół bioder, na pośladkach, brzuchu, itp.
Bardzo często, po kuracji odchudzającej, mimo zadowalających efektów ogólnych, pozostają miejsca, w których tkanka tłuszczowa nadal jest obecna w nadmiernej ilości. To okolice niemożliwe do objęcia ćwiczeniami fizycznymi albo takie, w których metabolizm adipocytów pozostaje obojętny na proces odchudzania, określa się je mianem adipocytów “głuchych”. Medycyna estetyczna od lat z coraz lepszym skutkiem radzi sobie z estetycznym problemem nadmiaru tkanki tłuszczowej i w CLINITY znalazło się miejsce dla tych rozwiązań.